Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς - Τελεθριακός 79-73

Ο Απόλλων Λιβαδειάς κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα, να επιστρέψει σε ένα ματς που ήταν σταθερά πίσω στο σκορ για 35′ και να πάρει τη νίκη τελικά στην παράταση με 79-73 απέναντι στον Τελεθριακό, φτάνοντας τις 9 νίκες και εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!

Αντίθετα ο Τελεθριακός, έπαιξε σήμερα ίσως το τελευταίο του χαρτί για παραμονή, έδειξε να ελέγχει τον αγώνα για 35′ αλλά το τελευταίο 5λεπτο της κανονικής διάρκειας που έμεινε άποντος του στοίχησε τη νίκη και ενδεχομένως σε μεγάλο βαθμό και την παραμονή του στην κατηγορία!

Ο Τελεθριακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ ξεφεύγοντας με 7-12 και 13-20 στο 10′. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στη β’ περίοδο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Ντάλλη και Πιπινή προσπέρασε με επιμέρους 9-0 σε 22-20. Ο Τελεθριακός απάντησε όμως με το ίδιο νόμισμα, προηγήθηκε με 20-26 και δεν έχασε εκ νέου το προβάδισμα. Έκλεισε το ημίχρονο με +8 (28-36), ξέφυγε με διψήφιες διαφορές στη γ’ περίοδο (32-47, 39-50) για να κλείσει τη γ’ περίοδο στο +9 (45-54).

Ο Τελεθριακός μέχρι το 35′ με το σκορ στο 54-62 έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο τελευταίο 5λεπτο ο Απόλλων κατάφερε να ”ροκανίσει τη διαφορά και να στείλει τον αγώνα στην παράταση με επιμέρους σκορ 8-0 στο τελευταίο 5λεπτο!

Με τρίποντο του Λεοντίου και καλάθι του Μαντζιώρη ο Απόλλων, μείωσε σε 60-62, με δύο πόντους του Ντάλλη ισοφάρισε σε 62-62, με τις δύο ομάδες να αστοχούν στις τελευταίες επιθέσεις και τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση!

Εκεί, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 43′, ο Φωτητζόγλου με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (72-73), αλλά κάπου εκεί ο Απόλλων με καλάθι του Ντάλλη και τρίποντο του Τερματζίδη ξέφυγε με 77-73 για να πάρει τελικά τη μεγάλη νίκη με σκορ 79-73!

Διαιτητές: Ζάχος-Αρτσίτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 28-36, 45-54, 62-62 (καν. διάρκεια), 79-73 (παράταση-τελ. αποτέλεσμα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης): Λεοντίου 8 (2), Τερματζίδης 18 (3), Κωτσαδάμ Α. 3, Πιπινής 5 (1), Μακρής 2,, Κρίκος, Κεράστας, Ντάλλης 25 (3), Θεοδώρου 5, Μαντζιώρης 16, Αντωνίου.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 15 (1), Παπανικολάου 4, Τσιτούμης 1, Σεϊντίνι 17, Φωτητζόγλου 13, Κικίδης, Κασσίκος, Λούκας 6 (1), Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 8, Ματάκιας 6, Κιαπέκος 3 (1).

Πηγή: stereabasket.gr