Α΄ ΕΣΚΑΣΕ: Τελεθριακός - ΑΕΕΠ Χαλκίδας 80-75

Ο Τελεθριακός νίκησε την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 80-75 βάζοντας ”φωτιά” στην ουρά της βαθμολογίας, καθώς εκτός ότι έμεινε ”ζωντανός” ο ίδιος έμπλεξε σε περιπέτειες την ομάδα του Μιχαήλ, η οποία αν τελικά δεν καταφέρει να παραμείνει θα ξέρει πως αυτό οφείλεται στην ομάδα της Ιστιαίας που φέτος την κέρδισε δύο φορές!

Από το σημερινό αποτέλεσμα εκτός του Τελεθριακού χαμογέλασε ο Γ.Σ. Ιτέας και κυρίως ο ΓΑΣ Βασιλικού που κυνηγάει κατ’ ουσία την ομάδα της Χαλκίδας, με την οποία όμως υστερεί στην ισοβαθμία!

Αναμφίβολα πάντως το σημερινό αποτέλεσμα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον στην ουρά της βαθμολογίας, καθώς η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχασε το match-point και πλέον η κατάσταση περιπλέχθηκε.

Ισορροπημένο το πρώτο 10λεπτο με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Τελεθριακό να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (18-15).

Ο αγώνας δεν άλλαξε ιδιαίτερα ρυθμό και στο 2ο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες και να παραμένουν κοντά στο σκορ (38-37 ημίχρονο).

Η διαφορά υπέρ της ομάδας της Β. Εύβοιας δημιουργήθηκε στη γ’ περίοδο όταν ξέφυγαν με 63-51 και 64-55 στο 30′.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας με πολύ καλή άμυνα αλλά χωρίς λύσεις στην επίθεση μείωσε στο 33′ σε 64-58, αλλά όταν ο Τελεθριακός βρήκε και πάλι διαδρόμους στον επιθετικό τομέα ανέβασε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (71-60 στο 35′), για να φτάσει στη νίκη με 80-75 με τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν αλλά να μην τα καταφέρνουν να επιστρέψουν προς το τέλος του αγώνα στη διεκδίκηση της νίκης.

Από τον Τελεθριακό που ευστόχησε σε 10 τρίποντα στο ματς έχοντας 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ο Λούκας με 15 (3) πόντους, ενώ από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας ο Δεμερτζής πέτυχε 27 (3) πόντους και τον ακολούθησε ο Αγγελέτος με 23 (1) πόντους.

Διαιτητές: Πατάγιας-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 38-37, 64-55, 80-75.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Καραδόπουλος 13 (3), Σεϊντίνι 7 (1), Παπανικολάου 13 (2), Κασσίκος, Τσιτούμης 3 (1), Κικίδης Ν., Φωτητζόγλου 9, Λούκας 15 (3), Κικίδης Κ., Κιαπέκος 12, Ματάκιας, Ιμαριάγκμπε 8.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Δεμερτζής 27 (3), Καπετάνιος 8, Σπυρόπουλος 1, Δενδρινός 6, Σβώλος, Αγγελέτος 23 (1), Μπέλλος Χ. 3 (1), Βούγκας, Μερδίτης 1, Γεροντίτης 4, Μπέλλος Ν. 2.

Πηγή: stereabasket.gr