Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό παραμονής! Λοκρός - Τελεθριακός 62-74

Διπλό που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες παραμονής πέτυχε ο Τελεθριακός, κερδίζοντας μέσα στην Αταλάντη τον Λοκρό με 62-74, φτάνοντας τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας!

Πλέον, η ομάδα της Β. Εύβοιας θέλει το 2/2 με Γ.Σ. Ιτέας (εντός) και ΓΑΣ Βασιλικού (εκτός) ώστε να φτάσει τις 8 νίκες και να διεκδικήσει την παραμονή του μέσω πιθανών ισοβαθμιών, κυνηγώντας κυρίως την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με την οποία έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία!

Ο Τελεθριακός ήταν καλύτερος, είχε μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη, έλεγξε το ρυθμό και το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του ματς, φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση με 62-74.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-28 στο ημίχρονο, ενώ με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου έβαλαν τις βάσεις της νίκης, πετυχαίνοντας στη γ’ περίοδο 6 τρίποντα, εκ των οποίων τα 4 συνεχόμενα με Λούκα και Καραδόπουλο, ξεφεύγοντας στο 30′ με 42-56.

Στην τελευταία περίοδο ο Τελεθριακός διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας φτάνοντας στη νίκη με 62-74.

Από τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον Πάσσα, αλλά και τους μόνιμους απόντες-τραυματίες, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους μικρούς, ο Αν. Μάτος πέτυχε 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Ανδρέου με 15 πόντους.

Από τον πολύ καλό Τελεθριακό, 5 παίκτες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Παπανικολάου να είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Διαιτητές: Χαϊνά-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 26-28, 42-56, 62-74.