Η πρώτη μέρα του μενού των 16 έγινε χτες Τρίτη 31-7.

Οι Cartoons που δυσκολεύτηκαν μόνο στο 1ο 15λεπτο απέναντι στους Cuervo, πήραν την πρόκριση άνετα αφού ο Τήλιο με τον Ζου "πυροβολούσαν" από παντού.

Τα Καρκάλια πήραν την πρόκριση απέναντι στο δυσκολοκατάβλητο Τσαγκαράδικο που εμφανίστηκε χωρίς τουλάχιστον 2 καλούς παίκτες του, ο Αλεξανδρίδης παρέμεινε "άσφαιρος", Ο Γιωργάκης Τριάντης φάνηκε συνεπής στο ραντεβού του με τα δίχτυα και ο Κωνσταντίνος Μουρτοπάλλας έδωσε στα Καρκάλια την πρόκριση 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Οι Zablakades νίκησαν 4-2 το Garden στο δεύτερο πολύ μεγάλο ντέρμπυ της μέρας (θα μπορούσε να είναι και τελικός), οι Λουλάδες με τον ασταμάτητο Μαναρίτσα (έφτασε τα 21 γκολ και πέρασε τον Αλεξανδρίδη που έχει 20 πατώντας στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα), νίκησε τους PRO KILLErS με σκορ 7-2 και τέλος οι L.A. United, νίκησαν το Ξύλινο Μπαράκι (που βρέθηκε σε κακή μέρα) με σκορ 6-4 και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην 8άδα.