Μεγάλη νίκη του Τελεθριακού, 97-73 την Ιτέα

Δείτε ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ  ΠΑΤΩΝΤΑΣ  ΕΔΩ

Μεγάλος νικητής σήμερα στην 10η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ ο Τελεθριακός που επιβλήθηκε το ΓΣ Ιτέας με σκορ 97-73.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ιστιαίας ουσιαστικά δείχνει να τερματίζει στο πρωτάθλημα (που θέλει μια ακόμα αγωνιστική) στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μια πολύ καλή παρουσία στη φετινή διοργάνωση. Με τη σημερινή του νίκη ο Τελεθριακός πήρε της ρεβάνς απο την ομάδα της Ιτέας που στον πρώτο γύρο είχε πάρει τη νίκη με  72-54.

Αν και το πρώτο καλάθι ήταν του Τελεθριακού, η ομάδα της Ιτέας στη συνέχεια μπήκε μπροστά στο σκορ φτάνοντας και στο +10, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 22-25, ξεφεύγοντας και με σκορ 16-25. Στη συνέχεια η ομάδα του Φώτου ροκάνισε τη διαφορά και μπήκε μπροστά στο σκορ, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 49-46.

Από εκει και μετά η ομάδα του Τελεθριακού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, και έχοντας τον πρώτο λόγο μέχρι το τέλος του αγώνα, ξέφυγε και και με 24 πόντους, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 70-59 και παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 97-73.

Καλύτερος από πλευράς γηπεδούχων  ο Νέστορας με 31 πόντους και από την Ιτέα ο Μολές (που είχε πολύ καλή εμφάνιση) με 38.

ΣΣ: δείτε ΕΔΩ το LIVE απο τον αγώνα

Διαιτητές: Μαμασούκα-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 49-46, 70-59, 97-73.