Σάββατο, Μαϊος 04, 2024
Follow Us
ΚΑΡΥΣΤΟΣ- ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 76-67

Αυλαία στο πρωτάθλημα Α’ ΕΣΚΑΣΕ με κατάκτηση 6ης θέσης για τον Τελεθριακό.

Με αρκετή δυσκολία, καθώς για τρία 10λεπτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, το Α.Ε. Καρύστου πήρε τη νίκη με 76-67 απέναντι στον Τελεθριακό και οριστικά τη 2η θέση του πρωταθλήματος έχοντας το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά με αντίπαλο τον Σύλλα.

Ντέρμπι ο αγώνας από το ξεκίνημα του, χωρίς καμιά ομάδα να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στην πρώτη περίοδο η Κάρυστος προηγήθηκε με 18-16, ενώ διατηρώντας μια μικρή διαφορά έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου στο 36-33.

Στη γ’ περίοδο ο Τελεθριακός προηγήθηκε με 48-51, με το 54-54 του 30′ με βολές του Φρουσκλιά και ένα τρίποντο του Σαμπάνη να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια!
Η Κάρυστος ανέβασε την απόδοσή της στο τέλος φροντίζοντας να…κλείσει τους ανοικτούς λογαριασμούς, προηγήθηκε με 64-60 και 71-65 για να επικρατήσει τελικά με 76-67, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φρουσκλιά που πέτυχε 38 πόντους, με 12 εξ αυτών στο τελευταίο 10λεπτο!

Από τους φιλοξενούμενους που ήταν πολύ καλοί στο τελευταίο φετινό τους αγώνα, ο Αντωνόπουλος είχε 14 (3) πόντους.

Να σημειώσουμε ότι ο Τελεθριακός θα είχε νικήσει την Κάρυστο αν η διαιτησία ήταν πιο ακριβοδίκαιη και δεν χάναμε με διάστρεμμα τον Φραγκούλη στο 35’.

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Μασλατζίδης.

Κριτές: Τσάλα-Γεωργιάδη-Κιούσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 36-33, 54-54, 76-67.