Παρασκευή, Μάρτιος 29, 2024
Follow Us
 Νίκη – Θρίαμβος του Τελεθριακού στην Καλλιθέα  επι των Ικάρων (60-62)

Ιστορική νίκη πέτυχε ο Τελεθριακός στην Καλλιθέα επί των Ικάρων με τελικό αποτέλεσμα 62 – 60, σε  έναν αγώνα που οι παίκτες των  Φώτου - Τσαούση  έδωσαν ψυχή και αν και ήταν πίσω στο σκορ με 11 πόντους, κατάφεραν τελικά να φύγουν νικητές στην 3η αγωνιστική μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα της Ιστιαίας που και στις δύο προηγούμενες εμφανίσεις της είχε αφήσει τις  καλύτερες εντυπώσεις και θα μπορούσε και να έχει νικήσει, τώρα πήρε μεγάλη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας αποκτώντας και βαθμολογικό διπλό στη φετινή περίοδο.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Τελεθριακού με ψυχραιμία στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού, πήρε  τη νίκη από τον Ίκαρο, ο οποίος μετά την ήττα του στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Μίλωνα έφτασε σε νέα ήττα και μάλιστα με άσχημο τρόπο, διότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ .

Ο αγώνας είχε στοιχεία θρίλερ σε όλη τη διάρκειά του, κάτι που μπορεί να δεί κανείς και από τα αποτελέσματα των δεκαλέπτων (15-15, 30-29, 50-39, 60-62).

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Μητσιμπόνα να βάζει τρίποντο και φάουλ και αμέσως μετά δίποντο, ενώ ο Κιαπέκος πήρε 16 ριμπάουντ και ο Γκρινιάρης με 3 στις 4 βολές διαμόρφωσαν το τελικό 60-62, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στα ουράνια με ξέφρενους πανηγυρισμούς για την ιστορική τους νίκη.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Τοπαλίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 30-29, 50-39, 60-62.