Δευτέρα, Απρίλιος 29, 2024
Follow Us
Α.Ε. Καρύστου-Σύλλας 83-67

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση το Α.Ε. Καρύστου, πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρας του β’ γύρου κερδίζοντας τον Σύλλα με 83-67, διεύρυνε το σερί νικών (8) καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου έχοντας το πάνω χέρι και σε πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες!

Ντέρμπι ο αγώνας από το ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Μετά το αρχικό 3-7 του Σύλλα η Κάρυστος απάντησε με ένα δικό της 7-0 για το 10-7 για να τελειώσει το πρώτο 10λεπτο με 16-18.

Στη β’ περίοδο η Κάρυστος μετά το 26-23 με ένα επιμέρους σκορ 8-3 προηγήθηκε με 34-26, για να απαντήσει αυτή τη φορά ο Σύλλας με ένα δικό του 0-8 ισοφαρίζοντας σε 34-34, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Σύλλας ξεκίνησε καλύτερα το β’ ημίχρονο, προηγήθηκε με +5 (43-48), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις, να προηγούνται με 53-51 στο 28′ και να ξεφεύγουν με 60-53 στο 30′ στο καλύτερο διάστημα τους στον αγώνα, με τον Φρουσκλιά να πετυχαίνει σε αυτή την περίοδο 12 πόντους με δύο τρίποντα!

Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Δημητρίου δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο σκορ (68-56 στο 33′) για να επικρατήσει τελικά με 83-67!

Ο Φρουσκλιάς με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ από τον Σύλλα ο Αγγελόπουλος πέτυχε 20 πόντους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 38-36, 60-53, 83-67.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Μεσσίνι, Τσικνάκης 13 (3), Παπακωνσταντίνου, Παρασκευόπουλος 6, Καλύβας, Κατσόγιαννης 16 (1), Ορφανός 9 (1), Ροδολάκης, Ντιφαντής 2, Φρουσκλιάς 30 (4), Τσιάκος 7.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης Θ.): Φύκας Φ., Δοξάκης 5 (1), Δέδες 10 (2), Αγγελόπουλος 20 (3), Κόκκαλης 15 (1), Φύκας Π. 6, Ψυλέας, Χράπαλος, Κιαπέκος 2, Παπαργυρόπουλος 9.