Τρίτη, Μαϊος 14, 2024
Follow Us
Α’ ΕΣΚΑΣΕ Playoffs: Έκανε το 2-1 και το πρώτο βήμα για τον τελικό! Α.Ε. Καρύστου-Σύλλας 77-67

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος των playoffs στη μονομαχία Α.Ε. Καρύστου και Σύλλα κατέληξε στην ομάδα της Νότιας Εύβοιας, που επικράτησε με 77-67, έκανε το 2-1 και απέκτησε αβαντάζ πρόκρισης στον τελικό!

Αντίθετα, ο Σύλλας αν θέλει να έχει ελπίδες θα πρέπει αρχικά να ισοφαρίσει τη σειρά στην έδρα του, ώστε να ταξιδέψει εκ νέου στην Κάρυστο για ένα αγώνα που θα έχει το χαρακτήρα τελικού.

Όλα αυτά βέβαια μετά το Πάσχα, καθώς ο επόμενος αγώνας έχει οριστεί για τις 11 Μαΐου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-21 στο 10΄σε ένα διάστημα που ο Σύλλας σημείωσε 3 τρίποντα.

Στη β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι με 5 ακόμα εύστοχα τρίποντα προσπέρασαν στο σκορ με 43-46, με την Κάρυστο να αυξάνει την πίεση της στην άμυνα στη συνέχεια με στο σκορ στο 30′ στο 61-56.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Κάρυστος προηγήθηκε με +10 πόντους, ο Σύλλας μείωσε σε 72-67, αλλά ένα καθοριστικό καλάθι του Ντιφαντή έδωσε αέρα 7 πόντων στους γηπεδούχους (74-67), που τελικά επικράτησαν με 77-67 με τρίποντο του Μεσίνι σχεδόν στην εκπνοή.